Patříte mezi osoby, která často vyrážejí na projížďku na kole? Jistě jste si vědomi toho, že se na silnici mohou stát různé věci a vaše kolo se může poškodit nebo porouchat. V takových chvílích je dobré vědět, jak závadu opravit nebo zajistit tak, abychom se dostali domů.

V současné nabízí trh s cyklistickými pomůckami a nářadím širokou škálu příslušenství, které Vám v podobných situacích mohou pomoci. Patří mezi ně také multifunkční klíče pro jízdní kola. A co to vlastně je? Stojí za to je koupit a vozit je s sebou? Je čas si na tyto otázky odpovědět.

K čemu multifunkční klíče pro jízdní kola slouží?

Multifunkční klíče na jízdní kola nejsou nic jiného než nářadí, které v sobě kombinuje mnoho užitečných nástrojů. Jedná se o kompaktní nářadí, které obsahuje několik nebo i několik desítek různých klíčů, šroubováků a dalších nástrojů. To z nich činí velmi funkční a kompaktní řešení, které lze použít nejen v dílně, ale i na cestách. Představují ideální řešení pro lidi, kteří cestují daleko od domova a chtějí mít jistotu, že si poradí v každé situaci.

TOPEAK Multi-tool ALIEN X multifunkční klíč na kolo

S jakými opravami nám multifunkční klíč pomůže?

Rozsah oprav, které můžeme pomocí multifunkčního klíče na kola provádět závisí na zvoleném modelu. Existují klíče, které nabídnou 10 nebo 15 nástrojů, ale na trhu je i plně profesionální nářadí, které je vybaveno desítkami různých bitů a příslušenství.
Nicméně i se základním univerzálním klíčem se můžeme pustit do oprav jako je dotažení šroubů v řídítkách nebo pedálech, případně oprava přetrženého řetězu kola pomocí stahováku. Velmi často cyklisté používají sady klíčů také k nastavení výšky sedla nebo řídítek. Jedním slovem, díky dobré sadě klíčů jsou schopni vyřešit většinu problémů, se kterými se mohou během jízdy na kole setkat.

Pokud dojde k přetržení řetězu a vy nemůžete pokračovat v jízdě na kole, sada klíčů se stahovákem rychle a snadno opraví přetržený řetěz. Jednoduše odstraníte nebo zkrátíte poškozenou část a znovu řetěz spojíte.

Jak vybrat ten nejlepší multifunkční klíč na kolo?

Široká nabídka multifunkčních klíčů na kola nám dává mnoho možností, umožňuje nám vybrat si nářadí, které bude plně odpovídat našim potřebám a očekáváním. Na druhou stranu tak široká nabídka produktů znamená, že často nevíme, co vybrat. Pokusme se tedy odpovědět na otázku, čím by se měl vyznačovat dobrý klíč na kola, který bude splňovat naše očekávání a umožní nám bezpečně a efektivně provádět opravy.
Především je důležité zvážit, kolik bitů, funkcí a nástrojů vybraný multifunkční klíč nabízí. Čím více jich bude, tím více problémů a závad budeme moci řešit. Obecně platí, že se vyplatí zkontrolovat, zda je multifunkční klíč  těmi vybaven nejdůležitějšími z nich: několika imbusovými klíči různých velikostí, šroubovákem a stahovákem pro opravu přetrženého řetězu. Velmi užitečný může být také malý kapesní nůž.
Další vlastností, na kterou je třeba dát si pozor, je materiál, ze kterého jsou jednotlivé nástroje vyrobeny. Levnější multifunkční klíče na kola mají obvykle hroty vyrobené z hliníku. Jejich výhodou je nízká cena, ale hliník je poměrně měkký kov a takové klíče na kola mají značně omezenou odolnost proti opotřebení a pravděpodobně neposlouží příliš dlouho. Mnohem lepší volbou jsou multifunkční klíče na kola z kalené nerezové oceli, které vydrží perfektně fungovat po mnoho let.
Ověřte si také, zda má nářadí dostatečně dlouhé rukojeti, aby dosáhlo na těžko přístupná místa, a zda je samotné tělo pevné, odolné a umožňuje snadnou přepravu, případně vyjmutí správného kousku.

Klíče se stahovákem řetězu. Takový klíč se zkrátka hodí, protože pokud se vám přetrhne řetěz, můžete ho použít k  jeho opravě a bez problémů pokračovat v cestě

Kolik to stojí?

Multifunkční klíče na kola a sady nářadí nejsou příliš drahé. Nejlevnější modely lze pořídit za cenu v řádu nižších stokorun. Musíte však mít na paměti, že v této cenové kategorii dostanete jen několik málo nástrojů a kvalita materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, rozhodně nebude nejlepší. Pokud patříte mezi vášnivé cyklisty, rozhodně se vyplatí vybavit se o něco robustnějším klíčem na kola s vícero funkcemi. Cena takového příslušenství se pohybuje od  900 do 2000 korun českých. V takovém případě však máme co do činění s velmi profesionálními nástroji, které hravě splní očekávání i těch nejnáročnějších uživatelů.

Vyplatí se s sebou vozit multifunkční klíče na kolo?

Přejděme k tomu nejdůležitějšímu, a to k odpovědi na otázku obsaženou v názvu našeho článku. Je multifunkční klíč na kolo opravdu nezbytný? Vyplatí se ho koupit a vozit ho s sebou?
Hodně záleží na tom, jestli v sobě máte kousek kutila a zvládnete jednoduché opravy na cestách. Faktem je, že ani ten nejlepší klíč na kola nám nepomůže, pokud nejsme schopni závadu diagnostikovat a klíč použít. Nicméně manipulace s nástroji multifunkčního klíče není obtížná a při troše vytrvalosti a snahy ji zvládne opravdu každý.
Vyplatí se ale brát si s sebou multifunkční klíče na kolo? Pokud nemáte nové kolo té nejvyšší kvalita, potom zcela určitě ano. U těchto kol se často vyskytují drobné závady a poruchy, které lze snadno vyřešit pomocí kvalitního multifunkčního klíče.

Nástroj tohoto typu je dobré u sebe mít i v případě, že se pohybujete v obtížném lesním nebo horském terénu. Na takových cestách je totiž mnohem pravděpodobnější, že se stane nějaká porucha a zároveň je obtížnější najít někoho, kdo v dané situaci pomůže.
Multifunkční klíč ale není na kolo není velký ani těžký nástroj a je dobré ho mít vždy u sebe. Na rozdíl od tradiční sady klíčů nás nebude zatěžovat. Jeho váhu skoro nepoznáte. Mnoho modelů, které v současnosti trh nabízí je vybaveno praktickými kryty nebo magnety, díky nimž je lze připevnit například na rám jízdního kola.

Zkrátka a dobře, mít multifunkční klíč na kolo je opravdu dobrý nápad. Pokud jezdíte dlouhé trasy v náročném terénu, je to takřka nutnost. Navíc, náklady na nákup základního multifunkčního klíče nejsou vůbec vysoké. Není tedy divu, že v dnešní době stále více cyklistů vozí tuto praktickou pomůcku s sebou v rámci své standardní výbavy pro výlety na kole.

přidat komentář

Pole označená (*) jsou povinná Údaje poskytnuté ve výše uvedeném formuláři budou zpracovány v souladu s naším ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ.